nedret

Nedret ÇAVDAR – HUKUK MÜŞAVİRİ  

A lawyer with substantial in-house legal experience in GSM companies. Involved in many important GSM projects.
Specialties: Focusing on Telecommunication Law, Competition, Branding, IPR Law (Intellectual Property Law), Consumer and Regulatory, Trademark and Patent Attorney, Compliance.
İrtibat : 0 (212) 470 00 89, 0 (542) 561 00 09
e-mail : cavdar.nedret@gmail.com
Adres : Atatürk Cad. EGS Buiness Park B2 Blok, No.1,
Yeşilköy/ İstanbul
—————————————————————————————————————–

Uluslararası Sözleşmeler

İş girişimlerine ilişkin ticari kontrat taslaklarının hazırlanması ve gözden geçirilmesi ve müzakere edilmesi

IT, Telekom Sözleşme ve Düzenlemeleri

IT ve Telekom alanındaki sözleşmelerin hazırlanması ve müzakere edilmesi. Telekom düzenlemeleri konusunda hukuki danışmanlık.

Yabancılar ve Göçmenler Danışmanlığı

Göç İdaresi ile irtibatlı hukuki iş ve işlemlerin yürütülmesi. Her türlü ikamet izin başvuruları, yenilemeleri ve ilgili işlemler. Yabancı şirket ve kişi danışmanlığı, şirket kuruluş işlemleri.

Ticari Davalar

Ticari uyuşmazlıklarla ilgili davaların takibi.

Telekom Düzenlemeleri

Yabancı ve yerli müvekkillere Telekom Hukuku Danışmanlığı verilmesi, düzenlemeler hakkında hukuki görüş oluşturma.

Havacılık Sektörü Hukuki Danışmanlığı

Havacılık ile ilgili sözleşmelerinin hazırlanması, müzakere edilmesi. Havacılık Sektöründeki projelere hukuki görüş verilmesi.

Marka ve Patent Danışmanlığı

Marka ve Patent başvuruları, takibi ve Marka/ Patent sahiplerinin haklarının korunması konularında hukuki görüş.Bulgar Vatandaşlığı

Bulgar Vatandaşlığı’na başvuru ve takibi konularında hukuki danışmanlık. Bulgaristan’da iş yapmayı hedefleyen kişilere yüksek kalitede hukuk hizmeti sunulması ve Avrupa Birliği konularında hukuki danışmanlıkILPEA TURKiYE – HUKUK MÜŞAVİRİ (Kauçuk Sektörü )
Ocak 2011 – Halenİş yapış staretjilerini desteklemek. İş sözleşme taslaklarını hazırlamak ve müzakere etmek. Genel Müdür ve yönetim ekibi danışmanlığı ile hukuki ve ticari risklerin hafifletilmesi. Tüm ticari iş ve işlemlerin hukuki yönlerinin takibi. Noter işlemelerinin düzenlenmesi. Borçlar, İş, Ticari ve Sözleşmeler Hukuku Danışmanığı.NVIA TURKİYE – HUKUK MÜŞAVİRİ (Bilgi Teknolojisi ve Hizmetleri Sektörü)
Eylül 2011 – Mayıs 2013

Stratejik iş anlaşmaları ve işlemlerin gözden geçirilmesi ve müzakeresi. Telekom Hukuku ve very koruma, Fikri Mülkiyet Hukuku, Rekabet Hukuku danışmanlığı.

VODAFONE TURKİYE – HUKUK BÖLÜM BAŞKANI (Telekom Sektörü)
Mayıs 2006 – Haziran 2010, Istanbul, Turkiye

Mart 2009 – Haziran 2010
Yasal takip, Hukuk Proje ve Sözleşme Yönetimi, Danışmanlık, Bölüm Başkanı, 2 müdür, 1 avukat, 2 kıdemli uzman, 1 uzman ve 1 sekreterden oluşan ekibin yönetimi)

• Departman Yönetimi

Sözleşme Yönetimi / İzleme . Ticari ve sözleşmesel konularla ilgili olarak yasal riskin belirlenmesi. Vodafone Türkiye’de sözleşme uyum yönetiminin sağlanması . Sözleşmeler ile ilgili olarak tüm çalışanların farkındalığı ve kendi faaliyetleri için geçerli sözleşmeler ile uyumlu sağlanması. Sözleşmesel risklerin bölgesel ve global bazda tanımlanması.
Sözleşmesel ve kurumsal yükümlülükler anlamında riskin yönetimi ve çözüm önerilerinin sağlanması. Tüm Vodafone ülkeleri içinde EN İYİ UYGULAMA ödülü alan 25.000 adet şirket sözleşmesinin yönetimi ve risk takibi için “Elektronik Arşiv Projesi”nin yapılması ve hayata geçirilmesi.

• Ticaretin ve yönetimin İş, Ticaret, Telekom ve Rekabet hukuku konularında, planlama ve staretji ile yeni işler ve ticari işlemler hakkında görüş verme. Çeşitli hukuki dökümanların ve karmaşık teknoloji sözleşmelerin hazırlanması. Müşteri ve tedarikçi sözleşme taslaklarının hazırlanması. ‬

• Taslak kanun, yönetmelik ile ilgili yasal yorumlar ve değerlendirmeler sağlanması. Yayınlanan mevzuat hakkında görüş oluşturma ve gereğinde itiraz hazırlama.
• Vodafone Turkiye’nin Fikri Mülkiyet Hakları Koordinatörü. Fikri Mülkiyet Haklarının tanınması ve korunmasının kolaylaştırılması için, şirket çalışanlarının farkındalığının sağlanması ve fikri mülkiyetin şirket içinde korunmasının sağlanması. ‬Fikri Mülkiyet Hukuku’nun tüm Vodafone Türkiye çalışanları tarafından öğrenilmesinin ve uyulmasının sağlanması. Bölgesel eğitim progranlarının koordinasyonu ve takibi, grup politikalarına uyumun sağlanması. E-öğrenme tool’unun hazırlanması ile VF Global Stratejilerinin Vodafone Turkiye’de uygulanmasının sağlanması. UK Hukuk Grubu ile çalışmalar yapılması.

• İç danışmanların yönetimi ve Vodafone ülkelerindeki danışmanlarla koordineli çalışma.

• Abone faturalarının ödenmesi için Vodafoen türkiye ile çalışan 40 hukuk bürosunun koordinasyonu ve raporlanması.

Ekim 2008- Mart 2009

Regülasyon ve Kamu Hukuk Bölüm Başkanı
( 1 kıdemli müdür, 1 müdür, 10 uzman ve 1 sekreterden oluşan ekibin yönetimi )

Departman Yönetimi

• Telekom ve Rekabet Hukuku konularında danışmanlık verilmesi. Talep ve davaların yönetimi ve takibi. Sektörel bazda taslak mevzuat hakkında hukuki görüş oluşturulması.• 1 kıdemli müdür olmak üzere 10 uzman personelin yönetimi, savcılıklar, emniyet müdürlükleri, mahkemeler, icra dairelerinin aboneler hakkında talep ettikleri her türlü bilgi isteme yazılarının karşılanması ve zamanında cevaplanması. Kamu otoritelerinin her türlü hukuki taleplerinin karşılanması. Şirket hukuki konuları hakkında Bilgi teknolojileri İletişim Kurumu ile irtibat sağlanması.

• Vodafone Türkiye’nin Fikri Mülkiyet Korrdinatörü olarak, Vodafone marka, ürün, servisleri, domain name’lerinin korunması ve bunlara karşı oluşabilecek taklitlerin takibi ve korunması. Ürün ve hizmetlerle ilgili başlatılan kampanyaların hukuka uygun bir şekilde yürütülmesinin takibi. Risklerin belirlenmesi.

Mayıs 2006 – Ekim 2008

Mevzuat ve Bölgeler Hukuk Müşaviri
(2 kıdemli müdür, 3 müdür, 5 kıdemli avukat, 3 avukat, 2 uzman ve sekreteryadan oluşan ekibin yönetimi )
• Avrupa, Asya, Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Diyarbakır ve Karadeniz bölgesinde görev yapan bölge avukatları ve müşavirlerine iş atamsı yapılması ve bu işlerin takibi ve koordinasyonu. Bölgelerdeki tüm hukuk iş ve işlemlerinin takibi, yönetimi.

• Telekom ve Rekabet Hukuku alanında gerekli hukuki desteği sağlamak. Tüm yasal takip işlerinin yönetimi.
• Numara Taşınabilirliği projesinin hukuki yönetimi, proje süresince Avea ve BTK ile hukuki ilişkilerin yönetimi.
• Medyadaki yazılı ve görsel reklam ve pazarlama kampanyalarının, yarışmalar dahil olmak üzere tüm tanıtım faaliyetleri için hukuki risklerin belirlenmesi ve hukuki danışmanlık yapılması.
• Vodafone Türkiye’nin marka ve patent yönetiminin yapılması. 295 marka ve 41 alan adının politikalara uygun olarak yönetiminin sağlanması.
Telsim Mobil Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. – Hukuk Müşaviri
1999 – 2006 (5 sene, 10 ay) Istanbul, Turkiye
Departman Yönetimi
• Telekom ve Rekabet Hukuku. Kamu otoritelerinin taleplerinin karşılanmasının koordinasyonu.
• Ankara, İzmir, Asya ve Avrupa Bölgelerinde bulunan avukatların koordinasyonu.
• Şirketin Ticari Marka porfolyosunun yönetimi.
• Kira ve Baz İstasyonu Sözleşmelerinin hazırlanası, kontrolü. Tüketici davalarının takibi.
• Setörel Hukuka ilişkin hukuki görüşlerin oluşturulması.
• Telekomünikasyon Kurumu aleyhine başlatılan Uluslararası tahkim prosedürünün takibi ve hukuki görüş verilmesi.

Özel Hukuk Bürosu

1997 – 1999 Avukat- Türkiye’de iş yapan yabancılara ve özellikle Bulgar, Rus müvekkillere hukuki görüş verilmesi.

Prof. Dr. Ata Sakmar Law Firm

1995 – 1996 Fransız, İtalyan ve Rus ticari şirketlerine görüş verilmesi, off-shore şirket kuruluşları ve hukuki yönetimi. (Prof. Dr. Ata Sakmar uluslararası Hukuk alanında uzman olup, Marmara ve Galatasaray Üniversitelerinde öğretim görevlisidir. )
Eğitim
1994- 1995 Istanbul Barosu Avukatı
1989 – 1994 Istanbul Universitesi Hukuk Fakültesi
Diller : Bulgarca (akıcı), İngilizce (akıcı), Rusça(başlangıç)
Competency : 1998, Trademark Attorney Turkish Patent Institute, 1998 Patent Attorney, Turkish Patent Institute

ŞİRKET EĞİTİMLERİ

• Değişim Yönetimi, MCT, Management Centre Turkey/(2 gün)
• Performans Yönetimi – Arif Gürdenli ( 1 gün )
• Yönetim Geliştirme Becerileri Programı_ Partner Consultancy, Istanbul (4 gün), 6 ay sonra gelişim takibi.
• Finance for non-finance managers (2 days), by IFA Education Center, Istanbul
• Effective Presentation Techniques and Personal Image Training (2 days) by Academy Accor Service, Istanbul
• English Presentation Techniques Training by Step Education, K.Raj Kumar, İstanbul (2 days)
• Attorney Pro Certificate Program (Avukatpro), Avukatmarket, İstanbul (2 days)
• Microsoft Project Basic, Certification by Bilge Adam/Microsoft Certified Technical Education Center, İstanbul (12 hours)
• Defensive Driving Training by Dönüşen Adam, İstanbul ( theory and practice)
• Vodafone Mobile Plus by Vodafone Turkey, Istanbul (1 Day )Mesleki Eğitimler:1997 Strasbourg, European Court of Human Rights :
Functioning of European Court of Human Rights. Comparison with the system of European countries, application procedures to the court, types of lawsuits and decision mechanisms.
1996 – 1997 Carleton University, Ottawa, Canada
Carleton University Law School Commercial Law
BİLGİSAYAR : Microsoft Windows, Word – Excel, Lotus Notes
Doğum tarihi : 15.02.1970
Doğum yeri : Şumnu, Bulgaria
KİŞİSEL BİLGİLER: Evli ve iki çocuk sahibiyim. Eşim Diş Hekimi_Ortodontistolup, İstanbul’da kendi kliniğinde çalışmaktadır. Seyahati ve tenisi seviyorum.